
De in Brussel gevestigde artieste Adja Fassa releaset haar debuutplaat, twee jaar na haar zeer goed ontvangen EP IRONEYE – en het belooft een stevige rit te worden.
Het album bevat 11 songs die elk hun eigen actuele verhaal over de impact van onze kapitalistische maatschappij op onze meest intieme momenten vertellen: van dystopische neo-soulverhalen over Deliveroo-bezorgers die gestalkt worden door telemarketeers (die allebei letterlijk ‘hoop en dromen’ verkopen/leveren) tot een eigen interpretatie van jazz standards én klassieke songs over conditionele vriendschappen, gebaseerd op tijd en geld. We krijgen zelfs haar versie van de ‘stick-it-to-the-man-sing-along-rock-song’, die toepasselijk ‘Sucking on my Emphatitties’ gedoopt werd. En dan is er nog de titelsong ‘Golden Retrieve Her’ die net zo goed een opeenstapeling van gevoelens als van muzikale curiositeiten is.
“‘Golden Retrieve Her’ is een woordspeling over het willen terugvinden van mijn zachtaardigheid in een dwingend maatschappelijk systeem. Tegelijk bekritiseert het het feit dat van ons, de massa, vaak verlangd wordt om naïef te zijn of op zijn minst te doen alsof. Dit komt allemaal samen in het beeld van wat onze maatschappij beschouwt als ‘het perfecte, voorbeeldige kerngezin’: een aardig koppel met 2.4 kinderen, een huis in de buitenwijken en… een Golden Retriever.” ~ Adja
Serieuze en concrete thema’s dus, vormgegeven in een symbolisch en lichthartig jasje, gezien Adja zowel directheid, kritisch denkvermogen als, paradoxaal genoeg, een beetje mystiek weet te waarderen. Voor haar visuele artwork creëerde ze vier zelfgemaakte tarotkaarten, die de vier grote thema’s op het album symboliseren:
‘The Wheel Of Fortune’, belichaamt het verlangen om de overhand te krijgen in een systeem dat niet overeenstemt met je waarden. ‘The Mirror’, vertegenwoordigt projectie en herkenning binnen verloren verbindingen (hetzij met vreemden of met vrienden), ‘The Dark Wheel’ representeert het kantelmoment van het rad van fortuin, de volledige overgave aan je eigen morele ondergang en ‘The Cave’ staat voor de – soms pijnlijke, soms gelukzalige – terugkeer naar eigen geest en hart.
Muzikaal gezien bevat dit album net zoveel variatie als songtitels, gezien Adja haar eigen dieptes als artiest en muzikant blijft verkennen, samen met partner-in-crime gitarist, componist en jazz-arrangeur Alexis Nootens. Ze werkte samen met producer Adam Scrimshire, die door de Guardian werd genoemd als een van de 3 belangrijkste soul producers in UK naast Swindle en Inflo, en de gekende Belgische producer, mixer en muzikant Koen Gisen, die haar beiden begeleidden bij het verdiepen van haar eigen productievaardigheden. Tenslotte verzamelde ze 13 muzikanten om haar muziek te vertalen naar het album, onder hen haar 5 vaste bandleden en 8 studiomuzikanten uit heel Europa. Zoals we al zeiden: het belooft een stevige rit te worden.
‘Golden Retrieve Her’ wordt uitgebracht via Sdban Ultra en is beschikbaar op alle streamingplatformen, op vinyl en CD. De vinyleditie bevat 4 zelfontworpen tarotkaarten, elk gekoppeld aan specifieke nummers die de centrale thema’s van het album vertegenwoordigen.
LIVE
- 1 May 2025 – Hnita, Heist-op-den-Berg (BE) – Info
- 2 May 2025 – Les Aralunaires, Arlon (BE) – Info
- 9 May 2025 – Ancienne Belgique, Brussels (BE) – Info
- 11 May 2025 – Jazz à Liège, Liège (BE) – Info
- 23 May 2025 – Brussels Jazz Weekend, Brussels (BE) – Info
- 8 June 2025 – Jazz Middelheim, Antwerp (BE) – Info
- 24 June 2025 – Nica Jazz Club, Hamburg (DE) – Info
- 4 July 2025 – Jazz à Semur, Semur-en-Auxois (FR) – Info
- 19 July 2025 – Gent Jazz, Gent (BE) – info
- 23 August 2025 – Jazz op de Hei, Kalmthout (BE) – Info
- 21 November 2025 - Ha Concerts, Gent (BE) - info