De Siciliaanse gitaarsensatie Matteo Mancuso heeft de details bekendgemaakt van zijn nieuwe album Route 96, dat op 24 april verschijnt via Music Theories Recordings. Op het album zijn gastbijdragen te horen van Steve Vai, Antoine Boyer en Valeriy Stepanov. Ook is de officiële video verschenen van Isla Feliz, met de Gypsy Jazz-wervelwind Antoine Boyer, die je HIER kunt bekijken.

De Rara Avis – Latijn voor ‘zeldzame vogel’ – maakte in 2023 een verpletterende entree met zijn debuutalbum The Journey. Zijn uitzonderlijke talent bleef niet onopgemerkt en trok de aandacht van grootheden als Tosin Abasi, Al Di Meola, Dweezil Zappa en Steve Vai. De perfecte mix van duizelingwekkende fingerstyle-techniek en fraai uitgewerkte composities leverde hem covers op van diverse gitaarmagazines, waar hij werd omschreven als “world’s hottest virtuoso,” en “the young guitarist redefining virtuosity.” Ook zijn internationale tourcarrière kwam in een stroomversnelling, met uitverkochte shows in Europa en de VS.

Dit jaar keert de 29-jarige Mancuso, woonachtig in Palermo, Sicilië, terug met zijn tweede soloalbum Route 96. Waar zijn debuut verspreid over drie jaar tot stand kwam, werd deze plaat geschreven en opgenomen in een veel korter tijdsbestek – iets wat vaker voorkomt bij een tweede album.

“Ik moest alles in 2025 proppen,” legt hij uit. “Alles wat je op het album hoort, is vorig jaar opgenomen. Het ging veel sneller, en dat was uiteindelijk beter. Het album klinkt daardoor homogener en meer als één geheel. Elk nummer is natuurlijk anders, maar er zijn duidelijke overeenkomsten in sound.”

“Dit album komt precies op het juiste moment. Ik wil in 2026 veel touren, maar ik wilde niet blijven spelen wat op het debuut stond. Ik wilde iets nieuws en fris. Deze ideeën zijn origineler en melodisch sterker. Harmonisch is er meer ruimte voor experiment. Ik denk dat dit album veel beter laat horen wie ik muzikaal ben.”

Misschien wel het grootste verschil tussen het debuut en Route 96 is het zelfvertrouwen dat uit de muziek spreekt. De composities zijn gelaagder en verder uitgewerkt, en Mancuso’s creatieve energie spat ervan af. Waar het eerste album grotendeels in de repetitieruimte vorm kreeg, werd dit album een stuk doelgerichter aangepakt.

Route 96 werd opgenomen met Riccardo Oliva (bas) en Gianluca Pellerito (drums) in Fico D’India Studios in Casteldaccia, Italië, en geproduceerd door Matteo samen met zijn vader Vincenzo Mancuso. De eerste single van het album is Isla Feliz, waarop Antoine Boyer zijn kenmerkende gypsy jazz-sound toevoegt.

Over het nummer zegt Mancuso: “Dit is de eerste officiële video van mijn aankomende album Route 96. Isla Feliz was het eerste stuk dat ik voor deze plaat schreef. Ik wilde iets maken met Latijnse invloeden op klassieke gitaar, maar uiteindelijk heb ik ook distortion gebruikt. Ik had het voorrecht om samen te werken met een van de meest getalenteerde en briljante gitaristen die we hebben: Antoine Boyer. We hebben enorm veel plezier gehad, en zijn bijdrage heeft het nummer op een prachtige manier veranderd. Dank je wel, Antoine, voor je geweldige werk. En natuurlijk dank aan mijn groove-overlords Gianluca Pellerito en Riccardo Oliva. Zoals je in de video ziet, konden we filmen op deze prachtige locatie: het Real Teatro Santa Cecilia in Palermo. Veel dank aan Fondazione Orchestra Jazz Siciliana, president Ignazio Garsia, artistiek directeur Luca Luzzu, Real Teatro Santa Cecilia en directeur Fabio Lannino. En ook dank aan mijn videomakers Filippo Silvestris en Pierluigi Ferrandini.”

Elders op het album is Solar Wind te horen, met een gastbijdrage van meervoudig Grammy-winnaar en gitaaricoon Steve Vai. Warm Sunset is een liefdevolle knipoog naar Mancuso’s Latijnse invloeden, terwijl Fire And Harmony volgens hemzelf het langste en meest intense stuk is dat hij ooit heeft opgenomen.

Wat Mancuso onderscheidt van veel van zijn generatiegenoten is zijn open muzikale blik. Hij is een artiest die niet alleen moeiteloos schakelt tussen stijlen, maar daar ook zichtbaar in opbloeit.

Er zijn genoeg redenen om trots te zijn op album nummer twee – dat is vernoemd naar zijn geboortejaar én naar de 96kHz sample rate die Steve Vai hem aanraadde te gebruiken tijdens het opnemen. Met een druk tourjaar in het vooruitzicht kijkt Mancuso ernaar uit om deze nieuwe muziek live over de hele wereld te laten horen.

“Ik heb mezelf muzikaal beter leren kennen door dit album,” vertelt hij. “Ik heb dingen weggelaten, en daardoor werd duidelijker wat ik het meest waardeer in de muziek die ik maak en luister. Het eerste album ontstond in een periode waarin ik veel studeerde. Nu studeer ik minder, maar luister ik meer naar de muziek die me echt raakt. Route 96 klinkt eerlijker, vind ik.”

Tour Data
Tickets

  • 9 apr. Catania, Italië – Zo Centro
  • 12 apr. Palermo, Italië – Teatro Politeama
  • 13 apr. Rende (CS), Italië – Auditorium Unical
  • 14 apr. Bari, Italië – Teatro Forma
  • 15 apr. Grassina, Italië – Viper Club
  • 16 apr. Turijn, Italië – Hiroshima Mon Amour
  • 17 apr. Milaan, Italië – Alcatraz
  • 19 apr. Padova, Italië – Hall
  • 20 apr. Bologna, Italië – Locomotiv Club
  • 21 apr. Rome, Italië – Auditorium Parco della Musica
  • 23 apr. Berlijn, Duitsland – Lido
  • 24 apr. Hamburg, Duitsland – Fabrik
  • 25 apr. Frankfurt, Duitsland – Zoom Frankfurt
  • 28 apr. München, Duitsland – Ampere
  • 30 apr. Amsterdam, Nederland – Paradiso
  • 1 mei Nijmegen, Nederland – Doornroosje
  • 3 mei Esch-sur-Alzette, Luxemburg – Rockhal
  • 5 mei Parijs, Frankrijk – Alhambra
  • 6 mei Barcelona, Spanje – Sala Apolo
  • 7 mei Madrid, Spanje – Sala Villanos
  • 9 mei Stockholm, Zweden – Debaser Hornstulls Strand
  • 10 mei Göteborg, Zweden – Pustervik
  • 11 mei Helsingør, Denemarken – The Culture Yard
  • 13 mei Glasgow, Verenigd Koninkrijk – Oran Mor
  • 14 mei Londen, Verenigd Koninkrijk – Islington Assembly Hall
  • 16 mei Athene, Griekenland – Gagarin 205
  • 16 jul. Pori, Finland – Kirjurinluoto

Track list:
1. Solar Wind (feat Steve Vai)
2. Fire And Harmony
3. Isla Feliz (feat. Antoine Boyer)L.A. Blues One
4. The Great Wall
5. Warm Sunset
6. Black Centurion
7. In The Morning Light
8. The Chicken (feat. Valeriy Stepanov) (Bonus Track)

Krijg het laatste FrontView Magazine nieuws in je Facebook nieuwsoverzicht:

Meer over