'10 jaar Tournée Minérale' krijgt ruime media-belangstelling
Voor de tiende editie van Tournée Minérale nemen vijf ambassadeurs het voortouw. Zangeres Natalia, televisiegezicht Annemie Struyf, sportjournalist Stijn Vlaeminck, acteur Jaak Van Assche en dj Zohra engageren zich om een maand lang geen alcohol te drinken en anderen te inspireren om mee te doen.
Hun uitgebreide testimonial video's kan je hier bekijken. Alle video's zijn hier te downloaden in de verschillende formats voor social media.
Deze jubileumeditie kan alvast rekenen op zeer ruime media-aandacht. Volgende media besteedden de afgelopen dagen al aandacht aan Tournée Minérale, of plannen dit de komende dagen nog te doen:
VRT CANVAS (De Afspraak), VRT NWS laat, Play4 (De Tafel van Gert), JOE, Radio2, Qmusic, HUMO, Knack, Het Laatste Nieuws (print), HLN (online), Nieuwsblad (online), Het Belang van Limburg (online), Gazet van Antwerpen (online), TV Primo, TV Familie, Libelle, Plus Magazine & De Zondag.
Vanochtend mocht ambassadeur Stijn Vlaeminck op JOE ook kort zijn peterschap toelichten bij Sven & Anke. Vrijdagavond schuiven ambassadrice Zohra en dr. Hendrik Peuskens aan in de studio van VRT NWS Laat, waar ze onder meer live vragen van kijkers zullen beantwoorden.
Ook zondag staat Tournée Minérale uitgebreid in de kijker: aan de ontbijttafel kan je een artikel in De Zondag lezen en om 7.45 uur licht Dr. Peuskens de campagne toe op Radio2 bij Sharon Slegers in het programma Wat Een Weekend.
Maandagnamiddag is het opnieuw de beurt aan ambassadeur Stijn Vlaeminck, die dan te gast is bij Vincent Fierens op Qmusic om het uitgebreid te hebben over zijn alcoholvrije maand.
En volgende week zullen ook de weekbladen TV Primo en TV Familie een artikel wijden aan de campagne.
En vers van de pers: Qmusic liet zich inspireren door Tournée Minérale. Vanaf morgen lanceert de zender 'Tournée Musicale'. Elke zaterdag en zondag geeft DJ Naomi Vanderpoorten elk uur (tussen 16h00 en 19h00) een nieuwe vinylplaat weg van een Q-artiest.
De cijfers liegen niet: Tournée Minérale werkt
Tournée Minérale is een initiatief van VAD, de partnerorganisatie van de Vlaamse overheid in het kader van het preventiebeleid van alcohol- en andere drugproblemen. De Druglijn is de publieksservice van VAD.
De tiende editie van Tournée Minérale komt eraan! In die tien jaar is de verandering voelbaar: alcoholvrij is mainstream geworden. Is dat de verdienste van Tournée Minérale, of is de campagne net zo groot geworden omdat de maatschappelijke verandering al aan het sluimeren was? Waarschijnlijk zijn beide stellingen waar. Wat absoluut vaststaat, is dat er reden te over is voor een grote feestelijke editie van de campagne!
Om de campagne te monitoren doet marktonderzoeksbureau Indiville elke twee jaar een bevraging over Tournée Minérale bij een representatieve steekproef van 1.000 volwassen Vlamingen. Uit de bevraging in 2025 bleek - zoals elke keer - dat zo’n 20% van de Vlamingen in februari meedoet met de maand zonder alcohol. Ook na 10 jaar blijft de interesse dus even groot. Over de jaren heen heeft 44% van de Vlamingen ooit al meegedaan met Tournée Minérale.
Het merendeel van de deelnemers in de recentere jaren deed bij één of meerdere vorige edities dus ook al mee. Het toont dat heel wat mensen de maand zonder alcohol gebruiken om hun alcoholgebruik op langere termijn gezond te houden.
Bovendien bereikt Tournée Minérale nog steeds nieuwe mensen. In 2025 zei 2% - of 1 op de 50 - van de volwassen Vlamingen voor het eerst mee te doen met de uitdaging. Dat de campagne nog steeds één op vijftig volwassenen voor het eerst aanzet om over hun alcoholgebruik na te denken, is ontzettend waardevol.
Dinsdagavond werd het startschot gegeven voor deze jubileumeditie. Tournée Minérale stond simultaan centraal zowel op Play als op Canvas, respectievelijk in 'De Tafel van Gert' als in 'De Afspraak'.
Bij Gert zat de Gentse maag-darm-leverarts Xavier Verhelst, om te spreken over de effecten van een maand geen alcohol drinken. En natuurlijk mochten ook de 'Tafelspringers' aanschuiven en een aantal andere genodigden, waaronder Wim Lybaert en Dirk Tieleman.
Toen Gert als afsluiter vroeg wie er mee zou doen aan Tournée Minérale staken er naast de dokter nog drie anderen hun hand op: Erik Van Looy, Dirk Tieleman en Guy T’Sjoen.