19-jarige violist Vilmos Csikos wint Young Belgian Talent 2015 © Lieven Van Assche

19-jarige violist Vilmos Csikos wint Young Belgian Talent 2015

De 19-jarige Brusselaar Vilmos Csikos won zaterdagavond in Bozar op overtuigende wijze de wedstrijd ‘Young Belgian Talent’ met een vioolconcert van Nicollo Paganini. Naast een prijzenformule van 10.000 euro levert hem dat ook een coaching-traject op van 3 jaar én een eerste CD-opname.

De organiserende vzw Young Belgian Talent wil met deze driejaarlijkse talentenwedstrijd voor 16 tot 21-jarigen alvast een lacune dichten in de huidige muziekopleiding alsook de carrièrekansen en doorgroeimogelijkheden van jonge talenten optimaliseren. Talenten die zich, zonder externe hulp of de financiële middelen, misschien nooit sterk genoeg zouden voelen om zich te ontwikkelen en hun internationale ambities waar te maken.

Vilmos Csikos, de winnaar van de editie 2015, werd in Budapest geboren maar verhuisde op 5-jarige leeftijd naar België waar hij op 7-jarige leeftijd met viool begon. Hij studeert momenteel aan het Koninklijk Conservatorium Brussel bij Yossif Ivanov. Eerder reeds won Vilmos diverse prijzen en talentenwedstrijden in Frankrijk, Italië, Roemenië en in België de ‘Belfius Classics’. “Dankzij het prestige van ‘Young Belgian Talent’, de coaching en de financiële ondersteuning zal ik masterclasses kunnen volgen en kunnen deelnemen aan wedstrijden in het buitenland. Want mijn ultieme droom is toch om door orkesten te worden uitgenodigd als solo-violist en aldus de wereld te zien. Het is enorm bemoedigend dat ik nu een organisatie achter mij heb staan om die droom te realiseren”, aldus Vilmos Csikos. Zijn volgende uitdaging is alvast een deelname aan de Menuhin Competition London in april 2016. In november weet hij of hij de preselecties heeft gehaald.

Drijvende kracht en organisator van de wedstrijd, Harley Lovegrove hierover: “Daarvoor zal Vilmos uiteraard een beroep kunnen doen op onze coaching om zich optimaal voor te bereiden. Die omvat persoonlijkheidsvorming, juridisch, financieel en marketingadvies, communicatieve vaardigheden, opbouwen van zelfvertrouwen en concentratie, omgaan met social media en pers, etc.” En ook Lovegrove heeft een persoonlijke ambitie: “Waarom zou een van onze laureaten of finalisten niet eindelijk eens terug kunnen doorstoten tot de top 3 of tot de hoofdprijs van de Koningin Elisabethwedstrijd?”.

Op de Young Belgian Talent 2015 werden ook de eerste cd’s voorgesteld van de vorige laureaten van de wedstrijd, de duo-cd van de Vlaamse pianiste Aveline Gram (2010) en de Brusselse celliste Aurore Dassesse (2012), en de solo-cd van Aveline Gram. Beiden vervullen inmiddels hun rol als ambassadeur van de talentenwedstrijd in binnen- en buitenland en kunnen getuigen over de impact van de wedstrijd op hun muzikale carrière en zelfontplooiing.

De YBT is dus een driejaarlijkse wedstrijd voor jonge en Belgische klassiek geschoolde muzikanten tussen 16 en 21 jaar die uitzonderlijk getalenteerd zijn voor cello, piano, viool of klarinet. De editie 2015 telde naast Vilmos Csikos (19), ook nog de violisten Alice Van Leuven (21), Maxime Michaluk (21), Veronique De Rademaeker (19) en de klarinettist Emile Souvagie (16). Als finalisten worden ook zij nog verder gecoacht door de organisatie.

Lees meer

Alle artikels →