Dour Festival 2024 zit erop!

Dour Festival 2024 zit erop!

De 34e editie van het Dour Festival zit erop. Het festival, boordevol liefde en een hart voor alternatieve muziek, ging van start in stralend weer: voor het eerst deze zomer scheen de zon eindelijk fel boven de kenmerkende Dour-windmolens. De festivalgangers stroomden massaal toe om te genieten van de concerten en de unieke sfeer die zo eigen is aan Dour. Al heel vroeg klonk ‘Doureuuuh’ meermaals luid over de camping en wei!

Ondanks het recente slechte weer werd het festivalterrein zorgvuldig voorbereid om enerzijds bezoekers in de best mogelijke omstandigheden te verwelkomen en anderzijds het terrein zelf te beschermen. De festivalzone is aanzienlijk veranderd en werd groener, ruimer en meer op maat van de bezoeker ingericht met nadruk op ontmoeting, gezelligheid en zorg. Met een gemiddelde van 44.300 bezoekers per dag klokt het festival af op een totaal van 221.920 festivalgangers verspreid over 5 dagen. Naast chill-out zones en groen fleurden ook deco-installaties van studenten van de Arts au Carré van Mons het de festivalwei op.

Enkele van de belangrijkste nieuwigheden dit jaar: de nieuwe look van het Boombox-podium door de kunstenaar Sozyone en de samenwerking met restaurant Rizom van chef-kok Olivier De Vriendt en het festival. In de gloednieuwe Dour Experience-ruimte werden festivalgangers getrakteerd op verfijnde gerechten die perfect passen bij de geest van het festival.

INTERNATIONAAL TOPPROGRAMMA KLEURT BUITEN DE LIJNTJES EN BRENGT GEMEENSCHAPPEN SAMEN

Dit jaar keerden enkele van de trouwste artiesten van het festival terug: van TRYM op het hoofdpodium (voor het derde opeenvolgende jaar aanwezig en dat met zijn audiovisuele show 'Millenium'), tot rappers Hugo TSR en Josman. Van Belgische artiesten Caballero & JeanJass, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul en het duo Promis3 tot de lokale Borinage-artiesten Ganja White Night, die ondertussen ook in het buitenland scoren.

Uitschieters dit jaar waren de optredens van Amerikaanse superster Ice Spice, die het publiek van The Last Arena op haar knieën kreeg. Ook Kaaris en zijn interpretatie van zijn nieuwe album Or Noir, de Britse producer Nia Archives en DJ Nooriyah - met haar grensoverschrijdende clubmuziek - wisten te bekoren.

Bij de 230 artiesten van deze editie waren ook heel wat optredens die buiten de lijntjes kleurden qua format. Er was de openingsact met een 360-scenografie van het Franse duo Jersey, van wie de carrière nu al een hallucinant hoge vlucht neemt. Daarnaast presenteerde Dour Festival de festivalgangers ook de exclusieve eerste voorstelling van de samenwerking 'Forever Friends' tussen NTO en virtuoos Sofiane Pamart. Ook de herinterpretatie van het werk van Aphex Twin (op de affiche in 2023) door Belgische muzikant Dorian Dumont blonk uit met meeslepende pianosets vroeg in de dag.

Dour Festival is een grote familie en de familieband werd dit jaar nog wat sterker dankzij enkele artiesten, media en collectieven die mee programmeerden. Amelie Lens nam op vrijdagavond het podium van De Balzaal over, terwijl Grünt en Lefto Early Bird een deel van het Labo-podium verzorgden. Isha & Limsa d’Aulnay nodigden dan weer de crème de la crème van de Franse rap uit voor hun set. Het collectief Life From Earth, met artiesten als horsegiirL en Promis3 uit België, zette een van de meest verrassende en succesvolle shows van het jaar neer.

Het duo Justice, dat zondagavond het Last Arena podium afsloot, en ook de Venezolaanse producer Arca, de Engelse band The Libertines en rapper SCH bezorgden de festivalgangers een uitzonderlijke laatste dag aan de voet van de windmolens.

Het podium van De Balzaal, met zijn 15.000 clubbers de grootste openluchtdansvloer in Franstalig België, verwelkomde opnieuw het beste van de internationale techno-, drum & bass- en housescene. Dj-sets en live elektronische optredens laveerden tussen krachtig en melodieus en wisten de massa doeltreffend in beweging te brengen. Grote namen als Bicep, The Blessed Madonna, Four Tet, Mochakk, VTSS, Subtronics en Paula Temple in B2B met SNTS werden begeleid door visuals op imposante videoschermen - steeds live geproduceerd en gemixt door uiterst getalenteerde vj’s.

Voor het tweede opeenvolgende jaar kreeg rock een mooie plaats op de podia van het Dour Festival en in het bijzonder op het Le Garage-podium. Met legendarische bands als The Libertines en Lofofora, Belgische acts als Puggy en Brutus tot hybride concerten van punkers Dalle Béton en Joe Unknown, ging Dour Festival 2024 ook hard op de ritmes van postpunk en garagerock.

Maar het festival draait niet alleen om uitzonderlijke muziek, traditiegetrouw is de ongeëvenaarde sfeer op de campings ook een deel van de Dour-ervaring. Naast de klassieke Regular Camping, kozen bezoekers ook voor meer comfortabele opties zoals Green Camping, Dour Les Bains (dat zijn capaciteit heeft verdubbeld van 2.500 naar 5.000 kampeerplaatsen) en The Village. Dit jaar waren de themacampings in een mum van tijd uitverkocht en zo koos het publiek enthousiast voor een vakantie in Dour: vijf dagen van concerten, feesten en bijzondere activiteiten onder vrienden!

UNIEKE MOMENTEN EN VERASSINGEN VOOR DE GELIEFDE DOUR-COMMUNITY

Omdat het Dour Festival niets zou zijn zonder haar community, hadden de organisatoren dit jaar een aantal verrassingen in petto:

  • Vaste festivalganger Arthur orkestreerde een verrassende ochtendgroet op de camping voor de verjaardag van zijn vriend Alexandre. Diens favoriete artiest TRYM, resident en zelf officieel lid van de Dour Festival community, kwam zomaar langs.

  • Via een loting kreeg Maxence de kans om zijn favoriete dj's te ontmoeten: Amelie Lens, de Belgische koningin van de techno die al sinds haar 16e elk jaar naar Dour Festival komt, en haar vriend Farrago, mede-trekker van de Exhale-stal.

  • En hoe kun je de liefde beter vieren dan met een bruiloft? Voor de eerste keer op het Dour Festival gaven drie koppels het jawoord! Het zorgde voor unieke momenten op het terrein, allemaal georkestreerd door de lokale festivalburgemeester of de ‘Dourmestre’.

Dour Festival creëerde dit jaar opnieuw onvergetelijke momenten samen met haar community. Het festival verwelkomt iedereen met veel liefde terug van 16 tot 20 juli 2025. Want Dour, c’est l’amour!

Lees meer

Alle artikels →