Festival van Stavelot 2023: hommage aan Rachmaninov en de erfgenamen van César Franck
Niet minder dan dertien kamerconcerten sieren de affiche van het Festival van Stavelot. Op 22 juli en van 31 juli tot 13 augustus kunnen melomanen en nieuwsgierigen onder meer terecht in de prachtige setting van de Grote Eetzaal van de Monniken in de gerestaureerde voormalige benedictijnenabdij en de Sint-Sebastiaanskerk. Het festival kadert in Les Festivals de Wallonie en het thema 'Utopieën'. Daarnaast brengt het programma ook hulde aan Rachmaninov voor zijn 150ste verjaardag en aan de muzikale erfgenamen van César Franck. Grote en opkomende namen zoals Beatrice Berrut, Éric Le Sage, Sophie Karthäuser, het Ensemble Clematis en het Quatuor Hermès doen de Ardense stad aan voor twee weken muzikaal genot.
Programmator Jérôme Lejeune blijft voor de 66e editie trouw aan de succesformule van het festival: "Elk jaar streven we naar een subtiel evenwicht tussen geliefde repertoirestukken en minder bekend werk voor een uitnodigend muzikaal avontuur.”
Voor het openingsconcert brengt het Orchestre de la Fondation Grumiaux onder leiding van Luc Dewez het beroemde Adagio voor orkestkwartet op. 3 van Guillaume Lekeu en Strauss’ Metamorfosen voor strijkorkest. Violiste Pauline van der Rest treedt ook aan voor Mozarts Vioolconcerto nr. 4 in D groot. De avond brengt de twee festivalthema’s ‘Utopieën’ en César Franck samen. Strauss componeerde het werk als reactie op de verwoestingen van de Tweede Wereldoorlog, en werpt een utopische, hoopvolle blik op een betere wereld. Lekeu, afkomstig uit Verviers, is dan weer een van de leerlingen van Franck (22 juli, 18u, Sint-Sebastiaanskerk).
Het derde thema is een eerbetoon aan Sergej Rachmaninov en volgens programmator Lejeune “een van de grootste componisten van de late romantiek en begin 20e eeuw, wiens werk al enkele jaren niet meer in Stavelot is uitgevoerd.” De Russische componist zal drie keer aan bod komen. Zwitserse pianiste Beatrice Berrut, festivalartieste van Les Festivals de Wallonie, en Bruno Philippe, een van de revelaties van de eerste Koningin Elisabethwedstrijd voor cello in 2017, brengen een dubbelconcert met Rachmaninovs Sonate voor cello en piano in G-klein, de Fantasiestücke op. 73 van Schumann en Brahms' Sonate voor cello en piano nr. 2 (1/08 & 2/08, 20u).
Het Trio Zadig is voor de eerste keer te gast op het festival en laat het Elegisch Trio nr. 2 van Rachmaninov in dialoog treden met de contrasterende stijl van Sjostakovitsj (8/08 & 9/08, 20u). Tot slot gaat het Quatuor Hermès de uitdaging aan om Rachmaninovs Strijkkwartet nr. 1 op te voeren, het onvoltooide werk uit zijn vroege jaren en volgens Lejeune “een puur wonder maar nauwelijks gespeeld” (11/08 & 12/08, 20u).
De rode draad rond ‘Utopieën’ spint verder doorheen het programma. Het Ensemble Oxalys en de Belgische sopraan Sophie Karthäuser nodigen uit tot reizen en dromen met L’invitation au Voyage van Henri Duparc, geïnspireerd op het gedicht van Baudelaire, en werk van Scandinaviërs Grieg en Sibelius (4/08 & 5/08, 20u). Ook oude muziek krijgt een plaatsje in het programma en het thema. Het Ensemble Clematis stelt de utopische vraag of er zoiets bestaat als ‘typisch Europese muziek’, voorbij de dominantie van de Italiaanse componisten (31/07, 11u). Lejeune wijdt zijn traditionele lezing aan Hector Berlioz, een idealist en utopist pur sang (31/07, 16u30).
Tot slot vinden ook verschillende muzikale erfgenamen van César Franck hun weg naar het programma. Het Susato Trio, winnaars van de wedstrijd Classical Generation 2022, brengt Twee stukken voor klaviertrio van Joseph Jongen, een Luikse componist gekend en geliefd in de streek van Stavelot, en werk van Ernest Bloch en Felix Mendelssohn (7/08, 11u). Tijdens het slotconcert plaatsen de Franse pianist Éric Le Sage en het Quatuor Hermès Ernest Chausson in de schijnwerpers. Ze brengen het Concerto voor viool, piano en strijkkwartet, wellicht een van zijn beroemdste werken. Violist Pierre Fouchenneret voegt zich in de tweede helft bij Le Sage op podium voor Ravels postume Sonate voor viool en piano.
Tenslotte is er ook nog een niet te vergeten traditie: de masterclasses kamermuziek, georganiseerd door de internationale vereniging I Cambristi. Dit jaar openen het Zemlinsky Quartet en cellist Michal Kanka de sessies met muziek van Dvořák en Schubert (10/08, 20u).
Discovery Box
Combineer een bezoek aan het Festival van Stavelot met een toeristisch verblijf in de Ardennen dankzij de Discovery Box: klassieke muziek in het serene kader van de abdij (een duoticket voor het slotconcert op 12/08), de prachtige Hoge Venen (overnachting voor 2 in My Hotel**** in Malmedy) en een culinaire activiteit (duoticket voor een degustatiebezoek aan het La Fromagerie van Bairsou).
Praktische informatie
Locaties: Grote Eetzaal van de Monniken - Cour de l'Abbaye 1, 4970 Stavelot Sint-Sebastiaanskerk - Rue de l’Eglise, 4970 Stavelot
Data: op 22 juli en van 31 juli tot 13 augustus
Meer info: lesfestivalsdewallonie.be