© Fred Baudouin
Jacqueries 2022: Twee dagen feest in de Sint-Jacobswijk, het dorp in het hart van Brussel
Op 24 en 25 september zal de Sint-Jacobswijk, in het hart van de hoofdstad, bruisen op het ritme van de ‘Jacqueries’: twee dagen lang concerten, straatanimatie en -theater in de ‘strotjes’ en winkels. Straatroepers, jongleurs, goochelaars, muzikanten, acteurs e.a. wachten de Brusseleirs van heinde en ver op, zodat zij hun stad en haar authentieke charme kunnen (her)ontdekken. De tweede editie van de Jacqueries, georganiseerd door vzw Sint-Jacobswijk en Mistral Event met de steun van de Stad Brussel, verzorgt ook rondleidingen in de wijk. Wáár is dat feestje? Wel, dáár is dat feestje!
“Welkom thuis!” Met deze woorden worden jong en oud uitgenodigd om tijdens de Jacqueries gratis en naar hartenlust te genieten van een lang weekend vol muziek, humor en poëzie. Op het programma staan straatanimatie, performances, wandelingen vol verhalen... Al flanerend maakt het publiek kennis met een fanfare, reusachtige zeepbellen, jongleurs, goochelaars, steltenlopers en toneelspelers, zoals de besnorde agenten Zeiven n’Alf en Sept et D’mi (die zo uit de wereld van Quick en Flupke ontsnapt lijken).
Nieuw dit jaar zijn de verhalenvertellers die bezoekers begeleiden op een wandeling door de ‘strotjes’ en een reis doorheen de eeuwen. In de bars en winkels van de wijk zijn concerten en evenementen gepland, alsook een folkbal aan de Kolenmarkt, en twee niet te missen momenten aan het Oud Korenhuis: een concert van de jonge Belgisch-Turkse zangeres Maya Nashoba en een heruitzending op groot scherm van Jacques Brels afscheidsconcert in de Parijse Olympia. Daarnaast is er nog een fototentoonstelling van Eric Ostermann, en bij een fris pintje vertelt historicus Roel Jacobs anekdotes over de wijk ... met zijn welbekende humor!
Brusselaars opnieuw van Brussel doen houden”
Het evenement is een initiatief van twee verenigingen met een passie voor de binnenstad, vzw Sint-Jacobswijk en Mistral Event. Samen vatten ze het plan op om “een feest in de straatjes te organiseren om de Brusselaars weer van Brussel te doen houden”.
“Onze vereniging brengt bewoners en winkeliers samen die hun dagelijkse levenskwaliteit willen verbeteren en de banden met elkaar willen aanhalen”, zegt Pascale De Jonckheere, van vzw Sint-Jacobswijk. “We willen de wijk meer uitstraling geven door een festival te organiseren dat de identiteit van de buurt weerspiegelt.” En die identiteit wordt gekenmerkt door de ‘Brusseleir-mentaliteit’, aldus Christian Middagh van Mistral Event: “Als we de liefde voor onze stad in ere willen herstellen, moeten we teruggaan naar de bron: Brussel is een gastvrije, inclusieve, krioelende stad. Onze harten kloppen voor dezelfde dingen: Brusseleir zijn is synoniem met zelfspot, het goede leven, absurde humor, de kunst van het zwanzen, welwillendheid en openheid. De Brusseleir heeft een voorliefde voor wendingen en zijwegen, en wordt een wereldverbeteraar zodra hij een pintje vast heeft ...”
Ook Schepen van Economische Zaken van Stad Brussel Fabian Maingain kijkt uit naar de Jacqueries: “Met dit initiatief, dat de economische sector steunt, wil de Stad het historische centrum en de kwaliteit van het winkelaanbod opnieuw onder de aandacht brengen.”
De Sint-Jacobswijk, een dorp in hartje Brussel
De Sint-Jacobswijk, waarvan (voorlopig!) maar weinig mensen de naam kennen, ligt achter het stadhuis van Brussel. “Het is een dichtbevolkte wijk, waar de mensen elkaar kennen”, benadrukt Pascale De Jonckheere. “Vandaar onze slogan: Het dorp in het hartje van Brussel.”
De wijk is een dorp met smalle straatjes die het middeleeuws verleden ervan oproepen. “Je vindt hier lange traditie aan ambacht terug, die teruggaat tot de middeleeuwen”, benadrukt De Jonckheere. Daarnaast leent de geringe omvang van de panden – en dus van de handelsruimten – zich voor lokale winkels (boekhandels, platenzaken, juweliers, winkels voor feest- en vintage-artikelen, muziekzaken enz.) en ambachten: “Er zijn tal van ambachtslieden in de wijk: een pruikenmaker, een vuurwerkmaker, een make-up-artiest, een hoedenmaakster, kaasboeren, een confiseur, instrumentenbouwers ... In Brussel leeft nog veel eeuwenoude vakkennis; sommige zaken zijn meer dan een eeuw oud, zoals coutellerie Jamart, schoenenzaak Paradis de la Babouche, stomerij De Geest of sportwinkel Van Calck, die in 1878 is opgericht door een wielrenner.”
De Sint-Jacobswijk is ook een buurt waar je afspreekt voor een borrel, om uit eten te gaan of een concert bij te wonen, waar je Ethiopisch, Thais, Italiaans of Japans kunt eten ... “Er zijn zowel typisch Brusselse estaminets, zoals de Poechenellekelder, Het Goudblommeke van papier, de Fontainas of het café Au Soleil, als heel trendy bars.” Deze bars zijn onder meer te vinden in de kleine regenboogvormige straat waar het gros van de LGBTIQIA- uitgaansgelegenheden van Brussel gevestigd is, want de Sint-Jakobswijk is ook de ontmoetingsplek van deze community in de hoofdstad, met verenigingen zoals de Rainbowhouse. En tot slot vind je overal muziek: van de AB tot Music Village, net als de Jacques Brel Stichting en het Conservatoire royal de Bruxelles.
Een beloftevolle tweede editie, na een succesvolle eerste
De eerste editie, in 2021, van de Jacqueries was een succes. “Er was veel emotie”, herinnert Christian Middagh zich. “De artiesten konden voor het eerst sinds het begin van de coronacrisis weer naar buiten. Ik zag jongleurs huilen voor hun publiek. Er was een echte chemie aanwezig.” Niet alleen kwam er veel publiek op af, ook de buurtbewoners waren blij: “Sommigen nodigden hun familie en vrienden uit om naar Brussel te komen”, weet Pascale De Jonckheere nog. “We kregen ook zeer positieve feedback van de winkeliers. Het was eerlijk gezegd magisch.”
Voor dit jaar wilden de organisatoren vasthouden aan dezelfde spontaniteit en eenvoud, dezelfde esthetiek en benaderbaarheid als in 2021, zodat mensen elkaar opnieuw kunnen terugvinden. “In alle betekenissen van het woord”, aldus De Jonckheere. “Elkaar opnieuw ontmoeten onder vrienden of zichzelf terugvinden in een wereld waar alles steeds onpersoonlijker en virtueler wordt.” Het doel voor de editie van 2022? “Dat mensen plezier hebben. Gelukkige kinderen en gelukkige opa’s. Dat iedereen sterretjes in de ogen en een stralende glimlach heeft!”