Kourosh vertelt zijn Iraans-Nederlandse familieverhaal op ‘Bah Bah’
De Iraans-Nederlandse artiest en producer Kourosh brengt vandaag zijn debuutalbum ‘Bah Bah’ uit. Op de plaat duikt hij in de geschiedenis van zijn familie, die begin jaren negentig Iran ontvluchtte, en onderzoekt hij hoe migratie, verlies en trauma een generatie later nog kunnen doorwerken in identiteit, liefde en relaties. Die geschiedenis zit ook letterlijk in de muziek, met fragmenten van Iraanse radio, invloeden uit de pop, rock en dance van de jaren negentig en zelfs een volledig Duitstalig nummer. Op 10 oktober presenteert Kourosh ‘Bah Bah’ live in de Bovenzaal van Paradiso.
Kourosh werd in Nederland geboren in een asielzoekerscentrum, nadat zijn familie Iran was ontvlucht. Zelf kent hij die reis dus alleen uit de verhalen en herinneringen van zijn familie, maar de gevolgen ervan zijn onlosmakelijk verbonden met zijn eigen leven. Op ‘Bah Bah’ probeert hij die geschiedenis te reconstrueren én te begrijpen wat je als volgende generatie bewust en onbewust met je meedraagt.
Dat familieverhaal komt op verschillende manieren terug. ‘For You’ gaat over de vlucht van zijn moeder, terwijl het Duitstalige ‘Sammy’ verwijst naar de periode waarin zijn moeder onderweg vast kwam te zitten in Duitsland en uiteindelijk wist te ontsnappen. Het intieme ‘Rock N Rolla’ schreef Kourosh over zijn vader, die vorig jaar overleed. Zo ontstaat een muzikaal familiearchief waarin zijn eigen herinneringen samenvloeien met verhalen die al begonnen voordat hij werd geboren.
Maar ‘Bah Bah’ gaat vooral ook over wat er daarna gebeurt. Op nummers als ‘Bipolar’ en ‘By My Side’ onderzoekt Kourosh hoe trauma en ontworteling jaren later kunnen doorwerken in je zelfbeeld, gevoel van veiligheid en liefdesrelaties. Samen met Sophie Straat draait hij op ‘Icarus’ ondertussen de bekende waarschuwing uit de Griekse mythe om: waarom zou hoog willen vliegen per definitie iets slechts zijn? Voor Kourosh raakt dat aan zijn eigen ervaring als zoon van Iraanse immigranten en het gevoel soms juist extra ruimte te moeten innemen om vooruit te komen.
Muzikaal laat Kourosh zich net zo moeilijk in één hokje stoppen. ‘Bah Bah’ beweegt tussen alternatieve pop, rock, dance, hiphop, indie en elektronische muziek, met de jaren negentig als belangrijke inspiratiebron. Na de coronaperiode begon Kourosh zijn eigen muziek uit te brengen en werkte hij daarnaast als producer voor onder anderen Sophie Straat en Milo Driessen van Goldband.
Ondanks de soms zware verhalen is ‘Bah Bah’ uiteindelijk geen sombere plaat. De titel is Perzisch voor zoiets als ‘wauw!’ of ‘wat heerlijk!’ en vat precies die tegenstelling samen. Het verleden en de bagage zijn er, maar daarnaast bestaan ook liefde, vrijheid, muziek en de momenten waarop het leven simpelweg gevierd mag worden.
Ingesloten inhoud van een sociaal netwerk dat cookies wil plaatsen of uitlezen (Spotify). Je hebt hiervoor geen toestemming gegeven.